Stream nefunguje
Tramvaj je v depu

Mazací tramvaj jede Prahou

 • Počet zhlédnutí:
 • Sledujte prachové čidlo!
  ×

  Pozorujte nové senzory na mazačce. Díky senzoru prachových částic máte přehled o koncentraci polétavého prachu (PM2,5) v místech, kudy tramvaj jede!

 • Co je slow TV?
  ×

  Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, tak jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. Je to nuda? Možná jen na první pohled!

  Jak sledovat Slow TV?
  Slow TV je nový formát, který nelze sledovat jako běžný videoklip. Níže je pár tipů, jak si vysílání co nejlépe užít.

  ŽIVÉ ZÁTIŠÍ – Uklidňující pomalá scéna má své kouzlo a můžete si ji pustit na vaší chytré televizi nebo na druhém monitoru při práci.

  DENNÍ ZPRAVODAJSTVÍ – Zkontrolujte si čas od času, co se právě děje ve vašem oblíbeném záběru. Na očekávané události se vás pokusíme předem upozornit, ale život se stejně odvíjí pokaždé jinak!

  AKČNÍ HRA – Svá pozorování můžete komentovat nebo sdílet s ostatními. S každým vysíláním navíc uvedeme nějakou konkrétní výzvu. A co víc, často můžete rovnou vyrazit na místo činu a zasáhnout do děje!

  Inspirace a technické řešení
  Pro uvedení Slow TV v České republice nás inspiroval velký úspěch podobných projektů v několika zemích Evropy v čele se slavnými slow TV pořady Thomase Helluma v Norsku. Českou verzi Slow TV realizujeme s pomocí různých druhů IP kamer, streamovací aplikace CamStreamer a 4G LTE sítě od O2. Za poskytnutí technologií a servisu děkujeme zvláště video expertům ze společností Axis Communications a NetRex.

  Navrhněte nové vysílání!
  Témat máme hodně, ale do Slow TV se můžete aktivně zapojit i vy. Napište nám do redakce své tipy na adresu slowtv@idnes.cz!

 • Zašlete video

Nejnovější sestřihy SlowTV: (další videa)

KONCENTRACE PRACHOVÝCH ČÁSTIC PM2.5 A TEPLOTA V OKOLÍ TRAMVAJE V REÁLNÉM ČASE

Mazací tramvaj s evidenčním číslem 5572, pro kterou se vžil zkrácený název Mazačka, slouží na pražských tramvajových tratích od ledna 2015. Aplikace maziva pomáhá snížit hluk a opotřebení kolejnic a kol. Každý den najede Mazačka v průměru přes 200 kilometrů.

Mazačka prošla mezi květnem a prosincem 2016 v Opravně tramvají velkou generální opravou, získala nový lak v původním designu a byla rozšířena její funkčnost - na korbu byla instalována kropicí nádrž na zavlažování zatravněných pásů mezi kolejemi.

V květnu 2017 jsme pro vás ve spolupráci s Dopravním podnikem hl.m. Prahy a projektem Kanárci.cz nainstalovali na Mazačku senzory prachových částic a teploty. Tyto senzory poskytují aktuální data o smogové situaci v částech Prahy, kudy tramvaj projíždí. Konkrétně senzory měří koncentraci polétavého prachu (PM2,5), tedy částic o průměru menším než 2,5 mikrometrů (μm). Tyto malé prachové částice velice snadno pronikají do plic a přinášejí tak závažná zdravotní rizika spojená s onemocněním dýchacích cest, ale i kardiovaskulárních chorob. Největším zdrojem polétavého prachu v Praze je automobilová doprava. Více o projektu komunitního měření znečištění ovzduší Kanárci.cz najdete zde.

Jízdní řád od 3. prosince 2018:

Pondělí - čtvrtek

Pátek

Sobota

Neděle

Pošlete nám zajímavé snímky jízdy tramvaje na náš Facebook (zmáčkněte klávesu Printscreen na klávesnici, snímek uložte a nasdílejte) 

Spolupráce a unikátní technologické řešení:

         

Instalace a vysílání probíhá ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy.

Obraz snímá IP kamera AXIS Q3505-VE poskytující barevný obraz ve dne i v noci. V její paměti je nahraná aplikace CamStreamer společnosti NetRex , která umožńuje přenos videa přímo z kamery do přehrávače Playtvak.cz. Technické detaily ohledně instalace, provozu i přenosu streamu či fotky a videa ze zákulisí se dozvíte na facebookovém profilu NetRex. Systém je připojen k internetu s použitím 4G LTE sítě společnosti O2.

Instalaci senzoru prachových částic a teploty provedli kanarci.cz, partneři projektu: iim.cz, cistenebe.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Mazačka se proměnila na speciální tramvaj. Maže a hlídá smog v Praze

Praha, jak ji neznáte a neuvidíte. Projeďte si místa, která už neexistují

ONLINE REPORTÁŽ Z KOMENTOVANÉ PROJÍŽĎKY NA TECHNET.CZ

VIDEO: Mazačka po půl roce vyjela do ulic, kromě mazání bude i kropit

„Pickup“ tramvaj už zase krouží Prahou. Podívejte se na přímý přenos

Doběhněte mazací tramvaj s mobilem a rozsviťte na ní stromek

Český unikát. Projeďte se Prahou v přímém přenosu z mazací tramvaje

Po Praze už teď jezdí zimní čas. Podívejte se kudy

Vše o mazací tramvaji, čtěte na Technet.cz

SUMMARY FOR OUR ENGLISH-SPEAKING AUDIENCE:

Weird LIVE stream: See Prague from a moving Lubricating Tram

Sdílejte:

Komentáře

Poskytovatelem technologie pro sledování aktuální polohy Mazačky je společnost NetRex.

Online na SlowTV

 • Krmítko Makov

  Ptačí krmítko v Makově

  1 143 434 zhlédnutí
 • Planespotting

  Planespotting

  18 570 913 zhlédnutí
 • Transportní loď na Labi.

  Loď RIO 2 brázdí vody Labe

  4 082 621 zhlédnutí
 • mazacka logo

  Mazací tramvaj jede Prahou

  4 008 704 zhlédnutí
 • Hlavní nádraží v Praze
 • potakova fotka
 • logo cercany

  Nádraží Čerčany

  333 523 zhlédnutí